Ulmus УЛМУС (бряст) Ако имате бряст в традината си ,внимавайте много .Ако на някой клон опадат листата през лятото ,значи е заразен от холандска болест.Няма с какво да го пръскате-махнете заразеният клон и го изгорете.Ако цялото дърво е заразено го отрежете-не оставяйте мъртвото дърво в градината.
Tilia ТИЛИЯ (ЛИПА) Липите са популярни градински растения.Сърцевидните им листа се разтварят рано напролет и остават по клоните до късна есен.През юни и юли се появяват дребни ароматни цветове,а след тях твърди,граховидни плодчета.
Sorbus СОРБУС (калина,офика) Голяма група от полезни дървета с различни размери-от 25см до 15м.Популярният градински сорбус е калината-грациозно и нежно дърво в различни багри през целия сезон.През май и юни цветоносните съцветия са в бяло или кремаво,а наесен сред златистите листа се появяват и червените плодчета,събрани в кичури.
Salix САЛИКС (върба) Ако засадите върбичка в малка градина,след няколко години ще трябва да я отсечете.Всички върби имат няколко характерни черти-растат бързо,много са издържливи и виреят добре във влажна почва.Ресите им са декоративни,а листата се появяват рано напролет.
Robinia РОБИНИЯ (акация) През юни се появяват увиснали китки от араматни бели цветове,но фалшивата акация се отглежда главно заради грациозната форма и ефектните листа.Расте почте навсякъде и от нея става чудесно единично дърво,но избягвайте варовити места,тъй като кланите и са крехки.
Quercus КВЕРКУС (дъб) Масивна форма и широка куполовидна корона.При някои видове чашките на жълъдите са мъхести,а при други листата стават яркоалени наесен.Въпреки разновидностите,общите семейни черти са голям рамер,дълъг живот,листа,които хвърлят шарена сянка и непоносимост към плитките почви.
Pyrus ПИРУС (круша) Малко декоративни круши са създадени за украса в градината-дори в големите градински центрове най-вероятно ще намерите само един сорт.Най-добрият избор е върболистната круша.
Prunus ПРУНУС Обикновените сортове на прунусът са добре познати-дърветата достигат 6м височина и са разпростиращи се,изправени или плачещи.Между март и май гроздовете от цветове покриват клоните им.Хилядите цветчета превръщат прунуса в най-забележителното дърво в пролетната градина.
Populus ПОПУЛУС (топола) Обикновено описанията на тополата започвот с няколко предупреждения.Корените им повреждат канализацията,повдигат уличната настилка и подкопават основи.Чупливите им клони може да са опасни.Тя не е дърво за малка градина.Расте бързо и за 20 години ще достигне 24 - 30 метра височина.
Platanus ПЛАТАНУС (чинар) Достойно за възхищение дърво ,но не го садете в малки градини.Лесно се познава по кремавите петна под люспестата сива кора.Безценен вид за засаждане в области със силно замърсен въздух.
Morus МОРУС (черница) Черницата е свързана с копринената индустрия .Чепатият и строли оранжевата люспеста кора са интересни през зимата.За разлика от много паркови дървета черницата не се превръща в достолепен гигант-достига едва 6м височина.
Malus (ябълка) Най-популярните цъфтящи дървета са прунусът и малусът.Те освежават градината ни през април и май с бели и розови цветове.Сортовете на прунуса се срещат най-често,но малусът има предимства.Видовете с червени цветове виреят в тежки почви.Обогатете почвата с торф или добре угнил тор преди засаждане.
Laburnum ЛАБУРНУМ (златен дъжд) лабурнумът е нежно и грациозно дърво.Под шарената му сянка могат да виреят и други растения.Цветовете се появяват през май или юни.След тях идва ред на кафяви шушулки ,които остават до средата на зимата,когато най-характерни са лъскавите зелени клони.Не забравяйте -листата ,клоните и особено семената са отровни.
KOELREUTERIA Коелрутерия Няма много дървета,които цъфтят в средата на лятото с яркожълти цветове.Ако мястото ви е слънчево,а почвата с добри дренажни свойства,коелрутерията заслужава вниманието ви.Листата се появяват късно и падат сравнително рано,но са пъстри-червеникави в началото,синкавозелени по-късно и жълти наесен.
Juglans ЮГЛАС (орех) Чудесно дърво с листа като на ясена и с плодове,които са ядливи.Орехи не се раждат ,докато дървото не нарастне,необходими са около 10 години,а реколтата е добра при мека пролет.Засаждайте малки екземпляри отгледани в контейнер.
Gleditsia ГЛЕДИЧИЯ Отглежда се заради ефектните листа,които се появяват късно през сезона и заради дългите семенни кутийки.Листата пожълтяват наесен.Гледичията е подходяща за единично дърво,но клоните и са чупливи и може да пострадат от силни ветрове.
Fraxinus ФРАКСИНУС Обикновеният ясен не хвърля толкова гъста сянка,колкото обисновеният бук.Клоните му са силно разклонени,а листата са съставени от малки листенца,но не е подходящ за градината.Късно се разлиства,но кореновата му система бързо заема голяма площ.Достига до 18м.През лятото на китки на клонките се провисват плодчета.
FAGUS Фагус (бук) В парковете и големите градини има величествени екземпляри на това дърво,има живи плетове от бук,както и пъстри сортове за засаждане в морави и на големи простванства.Почти всички сортове имат нужда от много място и почти нищо не расте под балдахина от гъстите им листа.
Davidia ДАВИДИЯ Екзотично и много известно дърво.Съцветията се появяват през май-два големи бели прицветника около дребните цветчета.Добър избор ,ако разполагате с място и търпение-може да надвиши 15м ,а първите цветове се появяват едва след 10 години.
Crataegus КРАТАЕГУС (глог) Отлично единично дърво за морава,може да се използва и за жив плет.Начинът му на растеж няма нужда от описание-през май или юни се появяват гроздове от бели,розови или червени цветове,а наесен идва ред на червените или оранжевите плодчета.Листата често се обагрят в края на сезона.
Catalpa КАТАЛПА Тя е ефектно дърво,което вирее и в градските градини.Цъфти през лятото,но няма да цъфне,преди да достигне около 3м височина.Не понася тежките почви и открити ,ветровити места.
CARPINUS карпинус (габър) Обикновеният габър е величествено дърво,но не е популярен като обикновения бук.Той запазва листата си през зимата ,ако се отглежда като жив плет и има едно-две предимства -за разлика от бука вирее в морски и лепкави почви,а сивата му вълниста кора е ефектна.
BETULA Бетула (бреза) Брезата с право е едно от любимите дървета.грациозният и разтеж се подчертава от ефектната кора,която обикновено (но не винаги) е бяла.Жълтеникавите мъжки и зеленикавите женски реси се появяват напролет-листата са сърцевидни и с назъбени краища.Всички брези за много издържливи и виреят в най-различни почви,но трябва да знаете ,че са...
Ailanthus АЙЛАНТУС Обикновено дърво,чието основно качество е невероятната му устойчивост на дим и замърсен въздух.Листата приличат на ясена и достигат 90см дължина.За около 20 години достига 20м височина.Скоростта на разтеж и образуването на издънки може да създадат проблеми в средна по размер градина.
Aesculus ЕСКУЛУС (конски кестен) През май изправените по клоните "свещници" с бели или розови цветове са прекрасни.Дървото е подходящо за достатъчно голямо и открито място.Под голимште листа и разпростиращите се клони няма да вирее почти нищо,а и дървото с височина 18м може да превземе цялата градина,особено ако тя е с по-скромни размери.
Acer Клен Прекрасно дърво с красиво обагрени листа и ефектни плодове.Кленовете са невзискателни към повечето почви и условия.Кленовете в зависимост от вида достигат от 3-9м височина.Има голямо разнообразие от сортове и багри.